DAD ve studiu
Špičkový odbavovací software DAD
Digital Audio Delivery Systems

O vzniku a vývoji DAD

Napřed odkryjme význam zkratek. DAD znamená Digital Audio Delivery, tedy digitální odbavení audia a ENCO je Eugene Novacek COmpany. Ano, majitel, president a hlavní strůjce softwaru je českého původu. Přesněji jeho otec, který dodnes mluví velice dobře česky a vzpomíná na Brno. Gene sám už zná jen několik slov, jak sám říká, jenom pivo a dobrý.

Zřejmě nadaný student Eugene po absolvování známého Massachusettského technologického institutu začal v oblasti Detroitu v automobilovém průmyslu jako programátor. Tehdy dal dohromady grafické prostředí pro ovládání těžkých lisů na výrobu blatníků prostřednictvím dotykové obrazovky TouchScreen. Grafické prostředí je dostatečně názorné a zajišťuje bezpečné ovládání i ave ztížených podmínkách. Toto na tehdejší dobu velice inovativní a pokrokové řešení bylo převzato i ado audio aplikace. Vyznačuje se velkými výraznými "tlačítky" s jasnou indikací jejich stisku. Kdy se Gene potkal s aLarrym Lamoreyem nevím, ale vím, že Larry byl celý svůj profesionální život od 40. let broadcasterem a problematiku výtečně znal (ten minulý čas není vlastně namístě, neboť Larry tráví svůj důchod na Floridě). Snad to byl Larryho nápad, jak zkombinovat tento způsob ovládání s přehráváním audio souborů z počítače a dát tak rozhlasovému DJ do ruky spolehlivý, přehledný a velmi praktický prostředek pro odbavování programu.

Sídlo ENCO

Sídlo firmy ENCO v Southfield (Detroit Area), Michigan.

Na toto sídlo je Eugene Novacek velmi hrdý, neboť je majetkem firmy, je to hotová továrna, neboť mimo vývoje softwaru dodává také své systémy "na klíč", tedy včetně odladěného hardware.
Firma má cca 25 zaměstanců.

ENCO DAD v reálném provozu

První DAD měl přívlastek 486, a to podle procesoru Intel, který jako první byl dostatečně výkonný, aby zvládal operace s audio soubory. Pracoval pod DOSem, který Gene dlouho považoval za jediný dostatečně spolehlivý a zvládnutelný operační systém. Jako vsuvku si dovolím poznamenat, že v opravdu profesionálních systémech se běžná Windows pro svou "padavost" nikdy nepoužívala, až současná Windows 2000, o kterých ale víme, že jsou postavena na jádru NT, jsou brána na milost. DAD se dále vyvíjel, od přídomku 486 se z pochopitelných důvodů upustilo, 32 získal s příchodem 32 bitového OS, a přívlastek Pro je sám o sobě pro profesinála zcela srozumitelný.

Základní sestava hardware

Charakteristika DAD

Představit celý systém není jednoduché, neboť jak sám výrobce říká, jedná se o "bednu s nářadím", kterou lze plně přizpůsobit konkrétním potřebám konkrétního uživatele. Sestává z různých funkčních modulů, které mohou pracovat samostatně nebo současně v plném multitaskingu.

Celé prostředí odbavovacího systému DADpro32 je navrženo jako "User friendly" tedy maximálně uživatelsky příjemné a je inspirováno, v Americe dodnes ještě hojně využívanou technologií, klasickými cartrigemi a cart-wally. To znamená jednoduchá a tím i přehledná grafika, velká, barevná tlačítka s popisem aktivované funkce, takže i neznalý uživatel, nebo počítačový laik je velice rychle schopen s programem pracovat. Pro ovládání programu je nejvhodnější použít dotykové obrazovky, ale pokud by se vám jejich cena zdála příliš vysoká, je možné program ovládat i klasickou počítačovou myší a klávesovými zkratkami.

Základní nástroje systému DAD lze rozdělit do tří skupin:
1. Nástroje pro odbavení vysílaného programu
2. Nástroje pro produkci
3. Systémové nástroje

Prohlédněte si DAD Digital Audio Delivery Systems

Po kliknutí na ikonu si můžete prohlédnout sejmuté obrazovky některých modulů programového systému DAD. Obrázky se otevřou do nového okna.

Playback Základní okno programu
Playback Modul Playback - přehrávání playlistu v Playbackovém stroji
AirPlay Modul AirPlay - odbavování programu z playlistu
Array Modul Array - příprava programu
Array Modul Library - příprava programu
Array Modul Editor - editace zvukového signálu
Array Modul Voice Tracker

Máte-li zájem o konkrétní nabídku
kontaktujte  e-mail:info@hoa.cz  nás


Další informace na WWW.ENCO.COM
ENCO

Vzhůru k hlavičce stránky
K přehledu zastoupení